Repertuar w formacie PDF:

Spektakle lalkowe

Imprezy choinkowe i festyny

(kliknij prawym klawiszem myszy na link i z menu wybierz: zapisz jako...)

SPEKTAKLE LALKOWE

"LEKCJA O POLSCE CZYLI BAJKA O WIŚLE, LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM ORAZ O WARSIE I SAWIE"
NOWOŚĆ !!!

Profesor Hilary Szczebrzeszyński zaprasza młodych widzów na lekcję o Polsce opowiedzianą poprzez legendy z nad Wisły. Teatralne czary zamieniają profesora w lalkę małego Hilusia, który wyławia z rzeki koronę Królowej Wisły i tak jak widzowie, zostaje obdarowany opowieściami o nadwiślańskich grodach. Aktorzy za pomocą lalek witrażowych odgrywają legendę o Smoku Wawelskim z Krakowa oraz opowieść o powstaniu Warszawy- legendę o Warsie i Sawie. Spektakl zabierze dzieci na Baranią Górę, miejsce narodzin największej polskiej rzeki, skąd rozpocznie się płynne bajanie w uroczystym towarzystwie Królowej Polskich Rzek. Na zakończenie lekcji na uczniów czeka nietypowe zadanie domowe :)

"OPOWIEŚCI STAREGO KREDENSU"
Spektakl zrealizowany w konwencji teatru przedmiotu. Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z roztargnioną asystentką panią Anią opowiada legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu , który dobrocią pokonał smoka . Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie , nie mogą doczekać się wejścia na scenę . Stolnica staje się stolicą bajkowego królestwa , gdzie rządzi król Wałek Pierwszy a w pobliskiej pieczarze hałasuje smok stworzony z tłuczka , drewnianych łyżek i foremek do ciasta . Chlebowa Kromka ożywa i nuci pieśń o Złotej Kaczce pływającej po podziemnym stawie, zaś kuchenny ręcznik po zawiązaniu supełków zamienia się w lalkę biednego Jasia marzącego o legendarnym bogactwie . W trakcie spektaklu dzieci składają rycerskie ślubowanie przez co powiększa się Zakon Rycerzy Grzeczności. Muzykę do spektaklu napisała Agnieszka Glińska.
Czas trwania 45 min.

"CZARNE I BIAŁE"
Poetycki spektakl dla dzieci utrzymany w stylu "Kabaretu Starszych Panów". Poeta Pan Czarny i Malarka Pani Biała tworzą książkę o czarno-białym miasteczku. Widzowie biorą udział w przygodach Czarnego i Białego Kota, Białego Niedźwiedzia, Fotografa, Sroki-kłamczuchy, Białego Kruka, Rodziny Tralalińskich, obserwują czarno-białe zjawiska z otaczającej nas rzeczywistości. Poznajemy perypetie mieszkańców miasteczka bawiąc się klasyką poezji dziecięcej. Atrakcją spektaklu są płaskie lalki przypominające figury wycięte z kart książki. Muzykę do spektaklu stworzyła Agnieszka Glińska. Spektakl może być grany w plenerze.
Czas trwania 45 min.

"3 X KRÓLEWNA ,3 X SMOK"
Aktorzy opowiadają trzy historie o królewnach. Choć wszystkie bajki zaczynają się tak samo, to w zależności od charakteru królewny, Złośnicy, Beksy lub Roztropnej dalszy ciąg jest zupełnie inny. Dzieci utożsamiając się z bohaterkami bajki uczą się, że w różnych sytuacjach życia mogą zachować się dobrze lub źle, a najlepszym orężem w walce z bajkowym Smokiem jak i codziennymi strachami jest uśmiech i rozwaga ,a nie płacz i złość. Różnorodne formy lalek: kukły, maski, lalka trikowa. Muzyka Grażyna Kozłowska.
Czas trwania 40 min.

"WYSPA PACYNEK"
Pan Hilary, profesor Wyobraźni, zaprasza w magiczną podróż na Archipelag Wysp Lalkowych. Uczestnicy zabawy zwiedzają Wyspę Pacynek, gdzie zapoznają się z budowa i sposobem animacji tego typu lalki. W programie fragmenty z "Lalkarza" Stevensona,, "Czerwonego Kapturka" J. Brzechwy oraz lalkowa klaunada. Na zakończenie dzieci bawią się pacynkami.
Czas trwania 45 min.

"KUKŁA Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA"
Profesor Hilary Szczebrzeszyński wyrusza na wieś do Kukiełkowa, gdzie bawi się z widzami w teatr kukiełkowy. Dzieci zapoznają się z ludowymi obrzędami (noc sobótkowa,dożynki, topienie Marzanny) i tradycyjną polską lalką-kukłą. Uczestnicy zabawy występują w Teatrze Jarzynowym im. Królowej Bony, spotykają Stracha Na Wróble, tańczą z lalkami podczas Nocy Świętego Jana. W spektaklu wykorzystano 30 kukieł, całości dopełniają piosenki napisane przez Agnieszkę Glińską. Spektakl szczególnie polecany wiosną i jesienią.
Czas trwania 45 min.

"BAJKOWA SZOPKA"
W tradycyjne jasełka wpleciono złe postaci z bajek, które buntują się przeciwko swoim rolom i pomagają małemu Jezuskowi. Akcja dzieje się w bibliotece, gdzie w Noc Wigilijną postacie z książek przemawiają do widza. W spektaklu nawiązuje się do tradycji papierowych szopek. W widowisku wykorzystano klasyczne kolędy i nietypowe pastorałki w aranżacji Agnieszki Glińskiej. Spektakl można połączyć z wizytą Świętego Mikołoja.
Czas trwania 45 min.

"KOLĘDNICY"
Kilkunastu widzów przebiera się w stroje tradycyjnych kolędników i prowadzeni przez Anioła z Gwiazdą odgrywa scenki z historii Bożego Narodzenia .Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek . Spektakl można połączyć z wizytą Świętego Mikołaja .
Czas trwania 45 min.IMPREZY CHOINKOWE I FESTYNY RODZINNE

Ich forma bardzo przypadła do gustu wszystkim z którymi mieliśmy okazję wspólnie się bawić. Zapewniamy ciekawy temat zabawy, dużo konkursów i profesjonalne nagłośnienie. Do tej pory prezentowaliśmy następujące tytuły:


"CUKIERNIA PANA MARCEPANA"
NOWOŚĆ !!!

Pan Marcepan, właściciel Cukierni Pana Marcepana, wraz z Madame Lukier zapraszają dzieci na cukierkowy bal. Nie zabraknie tańców przytulańców, podskakiwańców i rozgrzewańców. W przerwach między tańcami uczestnicy zabawy rywalizują w słodkich konkursach: dekorują lukrem rodzinę Ciastusiów, pracują w fabryce słodkości, karmią torcikami bajkowego Jasia i Małgosię.

"KOLOROWY BAL"
Taneczną imprezę prowadzą Pan Kolorek i Pani Barwinka. Na balu, oprócz tańców, dzieci pomagają marionetkowym motylom w zbieraniu kwiatowego pyłu, malują obrazy oraz biorą udział w wyścigach barwnych stonóg. Kolorowe Koniki brykają w rytmie walca a Skrzaty pomagają zebrać dzieciom owoce i warzywa. Na końcu balu wybieramy Tęczowych Szczęściarzy.

"GWIAZDKA Z NIEBA"
Astronom i jego przyjaciółka Gwiazdka z Nieba zapraszają w kosmiczną podróż . Dzieci budują rakiety z klocków puzzli , pomagają aniołkom marionetkom wysprzątać gwiazdy z Drogi Mlecznej. Na księżycu uczestnicy zabawy dosiadają koguty Pana Twardowskiego a na obcej planecie spotykają przyjaznych kosmitów. Zabawa kończy się wyborami Gwiazdy i Gwiazdora Balu.

"BAL U KRÓLOWEJ ZIMY"
Zimowe skrzaty Mrozek i Śnieżynka zapraszają przed oblicze Królowej Zimy . W królewskiej kuchni uczestnicy zabawy stroją lukrowanymi ozdobami rodzinę piernikowych Ciastusiów a następnie polarnym expresem jadą na bal .Po tańcach rozmarzańcach dzieci bawią się z bałwankami , toczą śniegowe kule i ścigają się na pływających krach . Finałem zabawy jest śniegowe show i wybory Gwiazdy balu .

"W 80 MINUT DOOKOŁA ŚWIATA"
Kapitan- stary wilk morski zaprasza na pokład żaglowca, który W 80 minut opłynie kulę ziemską. Dzieci-marynarze tanecznie szorują pokład aby zatańczyć marynarskiego walczyka. Okręt zawija do portów na wszystkich kontynentach. Na Czarnym Lądzie odbywa się konkurs afrykańskiego tańca podskakiwańca. W Australii skaczemy z Kangurami, a na Antarktydzie bawimy się z pingwinami. W Chinach wraz ze Smokami zwiedzamy chiński mur a na wyspach Galapagos pomagamy królewskim żółwiom.

"ZACZAROWANY LAS"
Gajowy Borowy wraz z przyjacielem Skrzatem zapraszają dzieci do Zaczarowanego Lasu, w którym na małych gości czekają niespodzianki, konkursy i słodkości z Domku na Kurzej Stopce. Na leśnej polanie dzieci zamienią się w Krasnoludki, które na miotłach Baby Jagi wezmą udział w wyścigach, pomogą wiewiórkom zebrać orzechy i udekorują leśne choinki. Skrzat zaprosi dzieci do wspólnych tańców- podksakiwańców oraz do wspólnego śpiewania z Krukiem i Lisem. Turlając się z jeżami po leśnych ścieżkach zdrowia dzieci poznają wiele sekretów Zaczarowanego Lasu.

"BAL U WRÓŻKI BAJUSZKI"
Impreza ma charakter teatralnej zabawy, podczas której dzieci biorą aktywny udział w konkursach. Minister Śmiechu na dworze Wróżki, wywołuje wraz z dziećmi gospodynię balu specjalnym zaklęciem.
Wróżka zaprasza na bal postaci z różnych bajek :Kopciuszka, Księcia z bajki o Śpiącej Królewnie, Babunię Jagunię, Krasnoludki, Latające Smoki.

"KOLEJ NA MIKOŁAJA" LUB "STACJA WAKACJE"
Zawiadowca stacji MIKOŁAJKI (lub WAKACJE) wita podróżnych i zaprasza do wspólnej zabawy. Pociągi z różnych stron świata przywożą na bal gości: Chińczyka, Eskimosa, Indianina. Widzowie trafiają do Afryki, gdzie zbierają kolorowe motyle. Na stacji odbywają się wyścigi najszybszych pociągów TGV z Francji i Shinkansen z Japonii. Chłopcy tańczą pod liną w rytm hiszpańskiej orkiestry , dziewczynki przebierają się w karnawałowe stroje wprost z Rio de Janeiro.

"STACJA EUROPA"
Konkursy i tańce związane z europejskimi państwami. Koncert angielskiej orkiestry, wyścigi na niemieckiej autostradzie i zabawy na hiszpańskiej plaży. Konkurs rozpoznawania flag i ubierania lalek w europejskie stroje.

"KRÓLESTWO KRÓLA MACIUSIA I"
Teren przedszkola czy szkoły zamienia się w państwo dzieci. Dorośli otrzymują paszporty i wraz z dziećmi odwiedzają poszczególne miejsca zabawy. Akcja rozgrywa się symultanicznie. Proponowane punkty zabawy to: Parlament (tworzenie konstytucji dziecięcej), Poczta (malowanie kartek pocztowych ), Kuchnia lub Kawiarnia (poczęstunek), Lotnisko (konkurs papierowych samolotów), Stadion Sportowy (tor przeszkód), Dom Mody (malowanie twarzy), Teatr (krótki spektakl i występy dzieci) itp.

początek strony